Новини

И Европа се сети за редкоземните метали

Европейският комисар по индустриалната стратегия Стефан Сежурне, който е изпълнителен заместник-председател на Европейската комисия, спомена за споразумение между Украйна и ЕС за критичните суровини, което по неговите думи ще бъде от взаимна изгода за двете страни. Сежурне заяви това вчера по време на визита в Киев и срещи с представители на украинското правителство, предаде Франс прес.

Френският еврокомисар беше част от екипа, придружавал председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен в Киев по повод третата годишнина от руската инвазия в Украйна.

След края на работна сесия между европейски комисари и украинското правителство вчера в украинската столица Сежурне заяви: „21 от 30-те критични материали, от които Европа има нужда, могат да бъдат предоставени от Украйна в рамките на едно партньорство, от което и двете страни ще спечелят“. Това изказване дойде в момент, в който президентът на САЩ Доналд Тръмп казва, че иска страната му да получи достъп до редките земни елементи и други украински ресурси.

Сежурне подчерта, че добавената стойност на Европа е в това, че тя никога няма да поиска едно споразумение, което да не е от взаимна полза.

От провеждането на телефонния разговор с Путин преди около две седмици, Тръмп беляза обрат в позицията на САЩ относно конфликта в Украйна, отбелязва Франс прес. От няколко дни Тръмп настоява за възстановяване на стойността на помощта, предоставена от неговата страна на Украйна. „Искаме редки земни елементи и петрол, всичко, което можем да получим“, заяви той в събота в речта си пред делегатите на Конференцията за консервативно политическо действия, състояла се в покрайнините на Вашингтон.

Страните по света могат да дефинират като критични или стратегически определени минерали, нужни им за тяхната икономика или за техния енергиен преход, особено в момент на безпокойство от нарушения във веригата на доставки. Така например САЩ са дефинирали като такива 50 подобни минерала, а ЕС – над 30, посочва Франс прес.

Украйна, която добива по-конкретно три критични минерала – титан, графит и манган – казва също, че разполага с едни от най-големите залежи на литий в Европа. Според правителството на САЩ Украйна има запаси от литий от 500 хиляди тона, а Русия има двойно повече. В епицентъра на конфронтацията обаче се оказа находището Шевченко в Донецка област, едно от най-големите в Украйна. Според анализ на отворени данни на украинския блог Deep State руските сили са на 6-7 км от съоръжението и напредват към него от три посоки. „Като се има предвид сегашното темпо на напредване, руснаците биха могли да достигнат зоната на находището през следващите седмици“, каза Конрад Музика, директор на консултантската компания Rochan, който наскоро се завърна от пътуване до Украйна. Експертът подчерта, че завземането на ресурси, макар и да не е основната цел на войната, се вписва в дългосрочната стратегия на Москва.

Украинските командири, според него, потвърждават, че посоките на руските атаки често съвпадат с райони на находища на редкоземни метали.

Междувременно американският президент Доналд Тръмп заяви, че европейците, а не САЩ трябва да дадат на Украйна гаранции за сигурност като част от плана за разрешаване на конфликта с Русия, предаде Франс прес. „Няма да предоставям гаранции за сигурност освен всичко друго“, каза президентът на САЩ на заседание на правителството в Белия дом и допълни: „Ще поискаме Европа да го направи, защото, както знаете, Европа е техен непосредствен съсед, ние обаче ще се уверим, че всичко ще върви добре“.

 

Author

Geomedia Magazine




От категорията
Гео-портал на минестерството на отбраната

Contact Us