Новини

От МЗХ прецениха: Състоянието на горите у нас се подобрява

Състояние на горите в България се подобрява по всички показатели през последните години, заяви заместник-министърът на земеделието и храните доц. Георги Костов. Той сравни състоянието днес с положението от 1960 г., като отбеляза, че площта на горите от тогава до днес е нараснала с половин милион хектара и сега е 4,1 млн. хектара, а 60% от горите са включени в мрежата „Натура“. Горският запас е над 650 млн. куб. метра, което е било близо до максимума, отбеляза доц. Костов. Според него и сечта била под прираста на горските територии и дори държавните горски стопанства не изпълнявали плана си.

Все пак министерството на земеделието предлага защитените гори да бъдат увеличени със 103 хил. хектара, като включи към тях държавни парцели около водни течения, населени места и инфраструктурни обекти. До една година се очаква да се увеличат сертифицираните гори – от 25% на 80%. Целта е да бъде гарантиран независимият външен контрол за качеството на дейностите, които се извършват в тях. Въвеждат се ограничения за ползването на горските пътища, когато те са преовлажнени. Забранено е ползването на неспециализирана горска техника в сечищата. Сформирани са 173 мобилни екипа в държавните горски предприятия, които извършват самостоятелни и съвместни проверки заедно с 400 горски инспектори. Поетапно се въвежда електронна система за издаване, контрол и отчитане на движението на дървесина, и дървени материали, която ще е напълно готова до есента.

Да бъде създаден публичен регистър на фирмите от дървообработващата и мебелната промишленост пък предложи заместник-министърът на икономиката Любен Петров. Целта е да бъде дадена пълна прозрачност на работата на фирмите в сектора и да бъде пресечено развитието на сивата икономика в бранша.

8000 граждани подкрепиха подписка за опазването на българските гори през февруари. Инициативата бе на сдружение „Прозрачни планини“, като в документа са вписани седем стъпки за опазване на горите от прекомерното изсичане. Иска се Изпълнителната агенция по горите забрани сечта в старите гори, да се забрани износа на необработена дървесина от държавни гори, да се забранят възобновителните сечи, както и да се спрат „санитарните сечи“ в парковете. Иска се агенцията по горите да стане независима от министерството на земеделието и храните и да се възстановят всички горски контролни пунктове по пътищата и мобилните екипи за контрол на незаконни сечи.

Изсичането на горите бе коментирано от българското общество като една от причините за невижданите наводнения през миналата година и тежките последици от тях.

Автор

Geomedia Magazine




От категорията
  • До 16 октомври се набират млади пътници за Европа, родени 2006 г.
    До 16 октомври се набират млади пътници за Европа, родени 2006 г.

    Европейската комисия обяви днес набирането на 35 500 желаещи 18-годишни младежи, които догодина да пътуват в ЕС безплатно, за да го опознаят, по инициативата DiscoverEU.

  • Обясниха защо расте Еверест
    Обясниха защо расте Еверест

    Учени смятат, че са открили обяснение за продължаващия растеж на връх Еверест, предаде Ройтерс. Най-високият връх на Земята, извисяващ се на 8848 метра, все още

  • Мъск тества в Румъния сателитите си
    Мъск тества в Румъния сателитите си

    Сателитната компания “Старлинк” на американския милиардер Илон Мъск провежда тестовете в Румъния със съгласието и подкрепата на Националния орган за администрация и регулиране на съобщенията

Гео-портал на минестерството на отбраната

Contact Us