Преминаването на Слънцето в активна фаза може да предизвика неочаквани проблеми с глобалните сателитни навигационни системи, предупредиха британски учени, цитирани от Би Би Си.
Няколко системи разработват сателитната навигация – американската GPS, руската ГЛОНАСС, европейската Галилео и китайската Компас. Сигналите напоследък обаче са изключително слаби и това се дължи на повишената слънчева активност.
Според Катрин Мичел от университета в Бат, заради нарастващата слънчева активност йонизацията на частиците също се повишава и това може да доведе до грешки от порядъка до 10 метра. Тази неточност не е фатална за управлението на автомобил, но е доста сериозна, когато става дума за придвижване например на петролен танкер в открито море, коментира Мичел. Тя допълва, че е възможно да се появят дълги периоди на „заслепяване“, когато да липсва какъвто и да било сигнал. Учените отбелязват, че една от възможностите за преодоляване на евентуалните проблеми, възникващи заради повишената активност, е анализ на данните от предишния слънчев пик. Вече се разработват конкретни схеми, по които да се преизчислява в реално време точната позиция. Въпреки това изследователите отбелязват, че потребителите не трябва да се изненадват, ако навигационните им системи дават странни резултати или сигналът изчезва.