Само слънчева светлина ще е достатъчна, за да задвижва космически кораби в слънчевата система, ако те са направени от графен. Откритието е на китайски учени, според които графенът може да преобразува светлината в движение. Подобен кораб би превъзхождал космическия платноход.
Структурата на графена е много здрава и провежда изключително добре електричество и топлина. Той е 200 пъти по-здрав от стоманата, по-проводим от медта и по-гъвкав от каучука.
Фотоните могат да предават кинетична енергия на предмет и да го придвижват напред. В космическия вакуум този слаб ефект може да натрупа достатъчно сила, за да придвижи космически апарат.
Учени от университета в Тянцзин изследващи невероятните свойства на материала, тази година създадоха „графенова гъба“, направена от сливането на смачкани листове графенов окис. Разрязвайки я с лазер, те установиха, че светлината избутва материала напред. Това е странно, защото досега с лазер са премествани само единични молекули, а графеновата гъба е с широчина няколко сантимента.