Новини

Слънцето обръща полюсите си


Слънцето обръща полюсите си, като единият е започнал да се измества още миналата година, а другият – сега.

През следващите няколко месеца магнитното поле на Слънцето ще се обърне и заедно с него полюсите му ще си разменят местата. Пълното изменение ще протече в рамките на следващите 3 до 4 месеца. Тазгодишният процес е по-специален с това, че съвпадна с летния слънчев максимум.

Това явление е естествена част от слънчевия цикъл. То се случва всеки 11 години, но учените още не са сигурни каква е причината за феномена.

Магнитното поле на слънцето (наричано хелиосфера) ще отслабне постепенно, докато достигне нулата, след което ще се появи отново с обърнати полюси. Хелиосферата се простира от Слънцето, чак до границите на Слънчевата система и може да повлияе всички обекти в този обсег. Тя формира пласт, който защитава слънчевата система от космически лъчения. По време на изменението магнитният пласт ще претърпи вълнения, които ще направят защитата от космически лъчения още по-ефикасна.

Според учените магнитните вълнения на Слънцето могат да предизвикат промени в климатичните условия и облачността на Земята, но няма повод за притеснение.

Автор

Super User




От категорията
  • До 16 октомври се набират млади пътници за Европа, родени 2006 г.
    До 16 октомври се набират млади пътници за Европа, родени 2006 г.

    Европейската комисия обяви днес набирането на 35 500 желаещи 18-годишни младежи, които догодина да пътуват в ЕС безплатно, за да го опознаят, по инициативата DiscoverEU.

  • Обясниха защо расте Еверест
    Обясниха защо расте Еверест

    Учени смятат, че са открили обяснение за продължаващия растеж на връх Еверест, предаде Ройтерс. Най-високият връх на Земята, извисяващ се на 8848 метра, все още

  • Мъск тества в Румъния сателитите си
    Мъск тества в Румъния сателитите си

    Сателитната компания “Старлинк” на американския милиардер Илон Мъск провежда тестовете в Румъния със съгласието и подкрепата на Националния орган за администрация и регулиране на съобщенията

Гео-портал на минестерството на отбраната

Contact Us