Необходимият учебник и не само…
Паркове със специално предназначение
Доц. д-р ланд. арх. Емил Галев
ИК Университетското издателство “Св. Климент Охридски”
Доц. д-р инж. Венета Коцева
Новата книга “Паркове със специално предназначение” с автор доц. д-р ланд. арх. Емил Галев вече е факт. Тя е резултат от научната и учебно-преподавателската работа в Лесотехническия университет, както и на проектантските разработки на автора в продължение на над 25 години в областта на ландшафтната архитектура и озеленяването у нас. Книгата, написана като лекционен курс за учебната дисциплина „Паркове със специално предназначение”, надхвърля тези граници и има характер на научна монография по тема, която не е описана в друг подобен всеобхватен, задълбочен, систематизиран и богато илюстриран труд.
Книгата се състои от „Предговор” и 6 глави с обем от 226 страници.
В предговора се коментира, че понятията „парк” и „градина” нямат законова дефиниция у нас и много често се използват заедно (паркове и градини) в текстове на нормативни документи или в разговорния език, без хората да знаят какво означава едното и какво означава другото.
Парковете със специално предназначение са особен вид обществени пространства. Те изпълняват специфична водеща функция и едновременно осигуряват възможности за различни рекреационни дейности. Тези паркове се появяват и развиват поради различни причини от древността до наши дни. Общото между всички е важната им роля в зелените системи на населените места. За съжаление у нас на този вид паркове е отделено съвсем малко място в законовата и подзаконовата нормативна уредба. Според чл. 61, ал. 3, от ЗУТ озеленените площи със специфично предназначение са: гробищните паркове, ботаническите градини, дендрариумите, зоопарковете и защитните насаждения. В Приложение № 2 към ЗУТ е разширен обхватът на озеленените площи със специфично предназначение от трета и четвърта категория строежи, съответно с площи от над и под 1 хектар, като са добавени още: атракционните паркове и аквапарковете, както и мрежите и съоръженията на техническата инфраструктура за тяхното обслужване.
В първата част “Ботанически градини” са разгледани общите характеристики, функциите и видовете. Направен е подробен преглед на развитието на най-старите ботанически градини в света и у нас. Анализирани са изискванията при ситуирането на ботаническите градини, тяхното зониране, основните принципи при експонирането на растителността, проектирането на алейната мрежа според броя на посетителите, релефа, където са разположени, и други фактори.
Втората част “Зоопаркове, зоологически градини и зоокътове” разглежда характеристиките, законовите дефиниции, функциите и видовете зоопаркове. Направен е обстоен преглед на историческите предпоставки за възникването и развитието на зоопарковете в световен и в национален мащаб. Специално внимание е отделено на Софийската зоологическа градина. Разгледани са и проблемите при създаването на частните ферми за отглеждане и експониране на щрауси, пауни и други животни. Изложени са проблемите на плановата композиция на зоопарковете и на проектирането на алейната мрежа в тях, с отчитане броя на посетителите и задължителните нормативи при проектирането, строителството и стопанисването на зоопарковете и зоокътовете.
В третата част “Гробищни паркове” са изложени и историческите предпоставки за възникването им. Поставени са въпросите за мавзолеите, гробищата за домашни любимци, катакомбите и костниците у нас, военните гробища и братските могили и др. Изложени са задължителните технически и здравни изисквания, правила и нормативи за проектиране, изграждане и поддържане на гробищните паркове у нас. Подчертано е значението на композицията на растителността в тях.
В четвъртата част “Атракционни паркове” се осветляват видовете атракционни паркове.
Петата глава “Спортни паркове и терени” дава информация за общите характеристики и законовите дефиниции на разнообразните видове спортни паркове, техните функции, възникване и развитие по света и в България, специфичното им проектиране и композицията на растителността в тях.
Шестата последна част, озаглавена “Други паркове със специално предназначение”, авторът прави описание и анализ на концепциите за изграждане на детски паркове и игрови комплекси; изложбени паркове и градини; етнографски паркове; мемориални паркове и градини.
Изложението е богато илюстрирано – с 55 снимки. Корицата е на ланд. арх. Росен Гурков, а компютърната обработка – на ланд. арх. Мария Гуркова.
Високата научна ерудиция и широките познания на доц. Емил Галев – водещ специалист в ландшафтната архитектура проличават в книгата. Цитираната литература е от 33 заглавия. Изданието би спечелило от включването на още цветни приложения и схеми.
Обобщено казано, пред нас е първото систематизирано изложение на актуалните научно-приложни проблеми при проектирането, изграждането и озеленяването на парковете. Публикуването на книгата е навременно за нарасналите практически, научно-изследователски и образователни потребности на специалистите по ландшафтна архитектура, строителство, геодезия, зоология, ботаника, лесотехника и др. Книгата е полезна за всички интересуващи се от актуалните проблеми на парковото проектиране и строителство. Написана е на достъпен език и с точна терминология, а се чете с удоволствие.
Креативността
Луис Басат
ИК Колибри
Да направиш нещо ново и различно, да го направиш по-добре от другите и да станеш модел на подражание – това са трите стълба на креативността. И ако си мислите, че сме ви разказали книгата, то много се лъжете. Това е само началото. Следват любопитни истории и наблюдения, а най-хубавото е, че те не са изключително притежание на нито една професия, а е същност на много от тях, както казва Басат.
Ноам Чомски
Кой управлява света?
ИК Бард
Пластовете се разместват, хората търсят обяснения. Кое предизвика решението за BREXIT, защо американците избраха Доналд Тръмп за президент, как терористичната мрежа „Ислямска държава“ има толкова последователи. Може и да не откриете всичките отговори, но поне ще ви стане ясно, че световният политически и финансов елит престава да се съобразява с ограниченията, наложени от демократичните принципи. И не само това.