Изследователи откриха проста структура от каменната ера, която може да е най-старото доказателство досега за строителство с дърво от древните предшественици на хората, съобщи АП.
Конструкцията представлява чифт застъпващи се трупи, монтирани заедно с прорез. Тя е на почти половин милион години и предоставя информация за това как древните ни човешки роднини са работили с дърво, написаха авторите на проучването, публикувано в сп. „Нейчър“.
Археологът от Ливърпулския университет Лари Баръм и неговият екип са изкопали дървената конструкция, заедно с няколко дървени инструмента, от коритото на река, което се намира над водопад в Замбия. Те смятат, че кръстосаните трупи вероятно са били в основата на по-голяма конструкция като платформа например.
Обикновено дървото изгнива бързо заради ефекта на атмосферата, обясни Бархам. Поради този факт са останали малко доказателства за това как нашите древни роднини са използвали материала. Тази конструкция обаче е била потопена в реката, което я е запазило.
Още когато екипът на Баръм открива дървените трупи през 2019 г., са установени признаци, че те са изработени от древните хора. Тези признаци са издълбаният прорез в горния дървен труп, изтъняването на краищата, както и следите, оставени от инструменти по повърхността на дървото.
Предизвикателство обаче се е оказало да се определи възрастта на конструкцията, тъй като традиционните техники за датиране не са успели да навлязат достатъчно дълбоко в миналото. В рамките на новото проучване изследователите използваха нов метод, наречен луминесцентно датиране, който разчита на малки минерали в пясъка, за да се установи колко дълго са били заровени материалите.
Дървената структура е направена преди най-малко 476 000 години, докато дървените инструменти – преди около 400 000 години. Това означава, че материалите са били изработени преди еволюцията на вида Хомо сапиенс.
Вероятно конструкцията е била изградена от друг вид древни човешки братовчеди, като например вида Хайделбергският човек, който е обитавал Африка по това време, казаха авторите.
Ако тези древни хора са се опитвали да „обзавеждат обектите“, това предполага, че може да са се застоявали за известно време, или да са правили повторни посещения, вместо просто да са обикаляли на групи като ловци събирачи, каза Дърк Ледер, археолог от Службата за културно наследство на Германия в Долна Саксония.