На 8 септември 2023 г., по инициатива на планинския водач на „Планинария“ и автор на книгата „Българските планини“ – Момчил Цветанов, беше направено официално измерване на водопада Дяволското пръскало в Стара планина. Измерванията, извършени в присъствието на експерти от Централен Балкан, бяха направени от доц. Борислав Александров и инж. Радослав Николов от УАСГ, и доведоха до изненадващ резултат: докато височината на известният като „първенец“ на България водопад – Райското пръскало е 124.5 метра, то Дяволското пръскало показа шокиращите 202.5 метра. По-късно, отново по инициатива на Момчил Цветанов беше направено измерване на Мечкулски водопад в Пирин, който също се оказа „рекордьор“ за планината с височина от 51.2 м.
Тези две измервания поставиха на дневен ред редица въпроси, свързани с водопадите у нас и измерването им, което инициира стартирането на научно-изследователски проект към ЦНИП при УАСГ, за създаване на национална база геопространствени данни за това ценно природно богатство.
В проекта са включени редица специалисти, сред които преподаватели от УАСГ, климатологът проф. Георги Рачев и доц. Ахинора Балтакова – геоморфолог, от СУ „Св. Климент Охридски“ и други колеги. От научна гледна точка, проектът поставя редица предизвикателства пред екипа, свързани с критериите за определяне на водопадите, спецификата на отражателната повърхност за измерването им, методите за измерване, достъпа и т.н.
В сътрудничество и благодарение на екипа на доц. Б. Александров, сп. Геомедия започва да публикува поредицата Геодезия и водопади, в която ще популяризираме направените измервания, добавяйки към сухите данни и щипка романтика с направените от геодезистите снимки.
„Боянски водопад“
Северна Витоша, над кв. Бояна, близо до гр. София
Височина: 29 m
Среден наклон: 63⁰
Приблизителни координати: 42.6295⁰, 23.2543⁰
Боянският водопад е емблематичен за област София, тъй като е най-високият за планина Витоша (29 метра) и е атрактивен през всеки сезон на годината. В близост до София и разкриващ прекрасна природа, той е предпочитан за излет, както от местните, така и от желаещите да опознаят България и нейните природни богатства.
Намира се над квартал Бояна, на 1275 m надморска височина и се захранва от Боянската река като по протежението му има низ от по-малки водопади с варираща височина между 3 и 10 метра, които бяха измерени по време на обхождането на района. Разположени са доста плътно един след друг и се дава илюзията за един общ голям водопад. Те все още не са фиксирани с официални имена. Достъпът до поредицата водопади е лек, по добре очертана пътека, която започва в края на квартала и преминава непосредствено покрай военното поделение. Върви се в близост до реката, а това прави разходката особено живописна и преходът не изморява. Възможен и подход от горната страна на водопада, като се слезе по пътеката от хижа “Момина скала” в посока квартал Бояна. Пътеката е сравнително стръмна и е добре движението да е с повишено внимание.
Преди стартиране на измерванията се направи опит за достигане до най-високата точка на водопада, но поради рисковия достъп и условията за безопасност, измерванията бяха осъществени безпризмено посредством тотална станция Topcon GM50 като са направени и допълнителни измервания с лазерен далекомер „SNDWAY 600”. Сложността беше при измерването на най-ниската точка на водопада, заради ниската отражателна способност в близост до водния пад. След старателен оглед бе намерена точка, в която да се извърши коректно измерването.
Измерванията са дело от следния екип в състав: доц. Б. Александров, гл.ас. инж. Т. Илиева, инж. Радослав Николов, ас. инж. Б. Николова и Виолина Атанасова.
Боянският водопад е символичен за територията на страната и е важно конкретизирането и допълването на информация за една от най-посещаваните забележителности в планината Витоша.
Автор: Виолина Атанасова