Геодезия

Геодезия и водопади: Бела вода, община Сандански

 

На 8 септември 2023 г., по инициатива на планинския водач на „Планинария“ и автор на книгата „Българските планини“ – Момчил Цветанов, беше направено официално измерване на водопада Дяволското пръскало в Стара планина. Измерванията, извършени в присъствието на експерти от Централен Балкан, бяха направени от доц. Борислав Александров и инж. Радослав Николов от УАСГ, и доведоха до изненадващ резултат: докато височината на известният като „първенец“ на България водопад – Райското пръскало е 124.5 метра, то Дяволското пръскало показа шокиращите 202.5 метра. По-късно, отново по инициатива на Момчил Цветанов беше направено измерване на Мечкулски водопад в Пирин, който също се оказа „рекордьор“ за планината с височина от 51.2 м.

Тези две измервания поставиха на дневен ред редица въпроси, свързани с водопадите у нас и измерването им, което инициира стартирането на научно-изследователски проект към ЦНИП при УАСГ, за създаване на национална база геопространствени данни за това ценно природно богатство.

В проекта са включени редица специалисти, сред които преподаватели от УАСГ, климатологът проф. Георги Рачев и доц. Ахинора Балтакова – геоморфолог, от СУ „Св. Климент Охридски“ и други колеги. От научна гледна точка, проектът поставя редица предизвикателства пред екипа, свързани с критериите за определяне на водопадите, спецификата на отражателната повърхност за измерването им, методите за измерване, достъпа и т.н.

В сътрудничество и благодарение на екипа на доц. Б. Александров, сп. Геомедия започва да публикува поредицата Геодезия и водопади, в която ще популяризираме направените измервания, добавяйки към сухите данни и щипка романтика с направените от геодезистите снимки.

Водопади „Бела вода

община Сандански, област Благоевград

Три последователни водопада

Височини: 3.8, 12.9 и 10.6 m

Среден наклон: 33, 57⁰ и 52⁰

Приблизителни координати: 41.614⁰, 2.4327

Безспорната атрактивност и популярност на Мелнишките пирамиди е оставила планинарската общност в неведение, за тази красива скалиста долина. Районът, за който ще ви разкажем, се намира в Пирин планина, високо над селата Любовка, Долени и Сугарево. Известен е като Соколова скала, а през него преминава малката рекичка Бела вода.

За виждащия първи път скалистата долина турист, очакванията са за някой огромен, поне 30-метров водопад. Такъв обаче няма. Вместо това, структурата на скалите и ерозията са формирали поредица от каскадно разположени малки водопади. Това по никакъв начин не намалява красотата на това сурово място. За екипът ни беше истинско предизвикателство да бъде проверена цялата долина на скалистото ждрело, с неговите почти отвесни скали и склонове. При измерването на най-високия, и може би най-атрактивен водопад, бяха използвани алпийски осигуровки, за да има чиста видимост към горна и долна точка, както и безопасността на участниците.

В участъка на ждрелото има поредица от водопади с височина между 3 и 10 метра, чиято точна цифра е трудно да се определи без да се направи слизане с рапели по самата долина. За целите на проекта бяха измерени три водопада – първият от поредицата и двата най-големи от каскадата. Техните височини са 3.8 м, 12.9 м и 10.6 м.

В заключение можем да кажем, че ждрелото при Соколова скала е отдалечено и трудно достъпно, но предостави ценна информация за проекта по отношение на характеристиките на водопади в подобен терен. То поставя на преден план и въпроса, за осигуряването на безопасност на екипите, работещи в подобни условия, техните умения за работа с нужната за целта екипировка и съответна поддръжка.

Автор

Geomedia Magazine




От категорията
Гео-портал на минестерството на отбраната

Contact Us