Важно

21 милиона умират от мръсен въздух на година


НАСА използва данни за замърсяването на въздуха и за предизвиканите от него случаи на преждевременна смърт, за да състави карта, която разкрива как нивата на фините прахови частици варират по света.

Замърсяването на въздуха причинява 2,1 милиона случая на преждевременна смърт по света, показа изследване на учени от университета на Северна Каролина. Броят обаче варира много по държави. За да покаже нагледно риска, НАСА използва блога си Земна обсерватория, където представи карта, на която веднага се виждат разликите в замърсяване с фини прахови частици. За целта са сравнени нивата им във въздуха от 1 януари 1850 г. и 1 януари 2000 г. и средният брой смъртни случаи на 1000 кв. км годишно.

Фините прахови частици се състоят от прах и сажди с размер до 2,5 микрометра. Те причиняват здравословни проблеми, защото са достатъчно малки, за да могат да влязат в белите дробове. Изпускат се от автомобилите и от промишлени, домакински и естествени източници. Данните за смъртността са събрани от Джейсън Уест от Университета на Северна Каролина. Той изчисли, че 2,1 милиона случая на преждевременна смърт по света годишно се дължат на нивата на замърсяване с фини прахови частици.

На картата на НАСА районите с най-замърсен въздух и най-много случаи на преждевременна смърт са представени с тъмно кафяво. Това са Източен Китай, Северна Индия и Европа – където урбанизацията е добавила значително количество фини прахови частици с размер до 2,5 след началото на Промишлената революция.

Районите, където замърсяването е намаляло, като южната част на САЩ, са обозначени със синьо. Токсичното замърсяване на въздуха се задържа с дни, дори седмици и увеличава броя на приетите в болница с дихателни или сърдечни проблеми, обясняват от НАСА.

Author

Super User




От категорията
Гео-портал на минестерството на отбраната

Contact Us