Споразумение за ядрената програма на Иран
Преди 13 години тогавашния президент на САЩ Джордж Буш наниза на оста на злото три държави – Иран, Ирак и Северна Корея. Опитните наблюдатели разчетоха между редовете американско предупреждение на Вашингтон към Техеран, Багдад и Пхенян. Всички знаят какво се случи с Ирак през 2003 г. и каква беше съдбата на Саддам Хюсеин. Икономиката на Иран беше парирана с международни санкции заради ядрената програма, а въпросът дали КНДР се самоизолира или светът я изолира е спорен. В началото на април т.г. обаче се стигна до историческо споразумение в Лозана между Иран и шесторката (петте страни постоянни членки на Съвета за сигурност на ООН и Германия). Иран ограничава ядрената си програма само за мирни цели, а светът вдига санкциите срещу Техеран. Главните герои в преговорите са американският държавен секретар Джон Кери и иранският външен министър Мохамад Джавад Зариф. Детайлите по споразумението ще се уточняват още три месеца, но поне по тази ос светът изглежда става по-добро място за живеене.
Земята „събори” покрива на света
Десет години след опустошителното земетресение на о. Суматра, при което загинаха 280 000 души от вдигналите се вълни цунами, светът разбра, че земетресенията с магнитуд около 8 по Рихтер няма да са рядкост. След 9 по Рихтер през 2004 г. и 8,9 по Рихтер през 2011 в Япония, на 25 април 7,9 по Рихтер разтресе Непал и отне живота на хиляди. Трусът е усетен в Китай, Индия, Бутан… цяла Азия. Сред загиналите са много алпинисти от базовия лагер в подстъпите към най-високия връх Еверест, погребани от откъснала се лавина. Разрушени са хиляди храмове. Вторичните трусове, много от които изобщо не са слаби, няма да стихнат поне месец, смятат сеизмолозите.
Фалит или сиртаки за Гърция
Германският финансов министър Волфганг Шойбле се готвел за план Б, ако Гърция Фалира. Не спират преговорите между финансовите министри от еврозоната за измъкване на Гърция от фалита. Атина настоява за още международно финансиране без ангажименти, а Брюксел настоява, че няма да отпусне повече пари на южната ни съседка, ако не започнат икономически реформи.
Европа гони 150 000 бежанци, приема само 5 000 б
Само за уикенд в средата на април в Средиземно море на път за Европа загинаха близо хиляда африкански имигранти, натоварени на рибарски траулер от трафиканти на хора. Трагедията предизвика среща на върха на Европейския съюз по проблемите на имиграцията. Европейските лидери си посипаха главите с пепел съжалявайки за огромната човешка трагедия. Планът на Брюксел за справяне със ситуацията обаче е да приеме едва 5 хиляди бежанци от 150 000-те хиляди, които се опитват да намерят по-добър живот в Европа всяка година само през Италия. Останалите трябва да бъдат върнати по родните им места. Такава е програма на европейската гранична агенция „Фронтекс“. Ще се увеличи подкрепата за Тунис, Египет, Судан, Мали и Нигер, за да контролират границите си с цел превенция достигането на имигранти до бреговете на Средиземно море.