Първият български военен научно-изследователски кораб „Св. св. Кирил и Методий“ отплава от Варна към Антарктида на Стефановден. За това съобщи ръководителят на 31-та експедиция до Ледения континент проф. Христо Пимпирев. Пимпирев допълни, че има одобрени от Националната програма за полярни изследвания проекти.
Антарктида не е непознато място за българските геодезисти – техният принос през годините е огромен.Като пионер се очартава доц. Борислав Александров, който макар и да не е първият геодезист на Ливингстън, многократно пътува за Ледения континент, а едно от постиженията му е поставената там мареографна станция през 2018 г. На ледения континент са извършени и хидрографни дейности. През 2015 г. двама от най-добрите български алпинисти – Николай Петков и Дойчин Боянов заминават за Антарктида и извършват поредица от геодезически измервания. Доц. Аспарух Камбуров също има своя принос през 2013 г. Не трябва да се пропуска и името на Юри Цановски.
Сега сред основните задачи ще бъде вземането на проби от дънните утайки около остров Ливингстън, за да се види дали и там има замърсявания. Освен това ще бъде проучвана флората и фауната в утайките. На сушата българските полярници ще продължат да изучават потенциални залежи от полезни изкопаеми около българската база. При предишна експедиция стана ясно, че има наличие на злато, припомни Пимпирев и допълни, че сега ще се търсят и редки метали. Той разказа още, че 31-та експедиция се реализира с финансова подкрепа от страна на държавата. Екипът обаче получи и много дарения – от 10 килограма мед от производител, до два тира хранителни продукти от „Кауфланд България“, посочи ученият.
Капитанът на кораба – кап.II ранг Николай Данаилов, допълни, че екипажът е от 26 души, сред които трима курсанти от Висшето военноморско училище (ВВМУ) във Варна. Очаква се плаването да продължи четири месеца, като 40 дни ще отнеме достигането до остров Ливингстън. Данаилов допълни, че на борда ще има лекар от Военномедицинската академия, заредени са и достатъчно медикаменти. Капитанът уточни, че след отплаването на 27 декември, се очаква корабът да посрещне Нова година в Средиземно море. По думите му тържеството най-вероятно ще мине дори без чаша вино, тъй като плавателният съд е военен и на борда е недопустимо да се пие алкохол.
За ремонта на кораба бяха изразходени около 4,5 милиона лева, допълни началникът на Висшето военноморско училище флотилен адмирал проф. Боян Медникаров. Той отбеляза, че проблем при подготовката на експедицията е създал скокът в цените на горивата. Беше осигурено допълнително финансиране, обясни Медникаров и уточни, че за гориво ще бъдат похарчени около три милиона лева.
Освен за експедиции до Антарктида, корабът ще бъде ползван и за провеждане на практики, каза още началникът на ВВМУ. По думите му при предстоящото плаване училището ще има свои представители, които ще участват в научните изследвания. След завръщането си у нас корабът ще се ползва за практики – на курсанти, офицери, както и на учениците от морските гимназии в Бургас и Варна. Планира се с него да се извършват и научни изследвания в партньорство с различни институти.
Поръчката за закупуване на научно-изследователски кораб бе обявена през февруари миналата година. България купи плавателния съд от руски гражданин. Корабът е собственост на консорциум, чиито членове са Висшето военноморско училище, Софийският университет и Българският антарктически институт. Тържественият акт по издигането на военноморския флаг и присвояването на име на плавателния съд бе проведен на 27 юли 2021 г.